Sniegpārsla tika pamanāmi parādīta 2022. gada Pekinas ziemas olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā, kur tās daudzveidība tika izmantota visā uzstāšanās laikā dažādos apstākļos. Taču sniegam ir būtiska nozīme ārpus mākslas. Daudzi no olimpiskajiem ziemas sporta veidiem ir atkarīgi no tā, lai veiktu aktivitātes arī spēles laukumā.
Sniega apstākļi visā pasaulē katru gadu ievērojami svārstās klimata pārmaiņu pieaugošo seku dēļ. Šī iemesla dēļ mākslīgais sniegs un jo īpaši tā izmantošana ir bijis strīda punkts daudzās spēļu atkārtojumos.
Starptautiskās Slēpošanas federācijas (FIS) Alpu komitejas priekšsēdētājs Bernhards Rusi, uz jautājumu par mākslīgā sniega izmantošanu nesen notikušajā mediju konferencē, atbildēja:
Tas nav nekas jauns. Pa mākslīgo sniegu slēpojam tikai piecus līdz desmit gadus. Lai gan mākslīgais sniegs dažreiz tiek apvienots ar dabisko sniegu, lai izveidotu lielisku trasi Alpu sacīkstēm, viltus sniegam ir jābūt atbilstošas kvalitātes.
Wei Qinghua, Pekinas spēļu Džandžakou Guyangshu klastera kalnu operāciju vadītājs, tajā pašā instruktāžā uzsvēra pasākumus, ko Pekinas organizatori ir veikuši, lai samazinātu mākslīgā sniega radīto ietekmi uz vidi:
“Ūdens, ko izmanto sniega ražošanai visā Zhangjiakou pasākumu norises vietu klasterī, galvenokārt nāk no nokrišņiem un virszemes noteces, un ūdens var tikt pārstrādāts,” viņš norādīja. Mums ir divi ezeri un ūdenskrātuve, kas var aizturēt kūstošo sniega ūdeni, lai vēlāk to izmantotu ainavu veidošanā, apūdeņošanā, lauksaimniecībā un tūrismā.
Šeit ir deviņi jautājumi un atbildes, kas palīdzēs jums labāk izprast, kā 2022. gada Pekinā tiks izmantots mākslīgais sniegs un ko SOK dara, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām, jo mākslīgais sniegs klimata pārmaiņu dēļ iegūst arvien lielāku lomu sniega sporta veidos.
Vai 2022. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Pekinā pirmo reizi tiks izmantots mākslīgais sniegs?
Mākslīgais sniegs ir izmantots gadu desmitiem sporta pasākumos visā pasaulē, tostarp olimpiskajās spēlēs un FIS Pasaules kausa sacensībās. Elites čempionātos bieži izmantotais viltus sniegs nodrošina trašu kvalitāti un regularitāti.
Ziemas olimpiskajās spēlēs jau agrāk tika izmantots mākslīgais sniegs. Viltus sniegs spēlēja lomu Phjončhanā 2018, Sočos 2014 un Vankūverā (2010).
Pasaules reģionos, kur slēpošana jau sen ir bijis iecienīts ziemas sporta veids, piemēram, Eiropā, Amerikā, Okeānijā un Āzijas valstīs, mākslīgais sniegs bieži tiek izmantots arī atpūtas slēpošanai.
Vai 2022. gadā Pekinā būs 100% mākslīgais sniegs?
Tā kā Guyangshu klasterī Džandzjakou šogad uzsniga aptuveni 30 cm sniegs, aptuveni 10% no Pekinas 2022. gada sacensībās izmantotā sniega ir dabīgi. Šis dabiski uzkritušais sniegs ir savākts un atkal tiek izmantots.
Yanqing izmanto mākslīgā sniega procentuālo daudzumu, kas ir ļoti tuvu 100.
Kāda ir viltota sniega izmantošanas ietekme uz vidi spēļu laikā?
Ietekme uz vidi ir maksimāli samazināta.
Kopš sniega ražošanas sākuma visa atjaunojamā enerģija ir izmantota Pekinas 2022. gada sniega gatavošanas mašīnās.
Ir ieviesti vairāki ūdens taupīšanas un pārstrādes projekti, lai maksimāli palielinātu ūdens izmantošanu sniega veidošanai.
Sniega radīšanai tiek izmantots sūknētais ūdens no blakus esošajiem rezervuāriem un ūdens attīrīšanas iekārtām, galvenokārt no virszemes noteces un nokrišņiem. Sniega kausējums tiek savākts sezonas beigās, lai to atkal varētu izmantot apūdeņošanai, sniega veidošanai un citiem mērķiem.
Sniega veidošanas procesā netiek izmantotas ķimikālijas, lai mazinātu ietekmi uz vietējo ekosistēmu.
Jēdziens “sniega audzēšana”, kas ietver sniega saglabāšanu vasarā, tiek izmantots arī un ir izplatīts kūrortos visā pasaulē.
Beijing 2022 sadarbojas ar starptautiskiem sniega apstrādes profesionāļiem, tostarp FIS, un ražo sniegu atbilstoši starptautiskajiem standartiem. Tiek izmantotas modernas tehnoloģijas, kas patērē par 20% mazāk ūdens nekā parastās sistēmas.
Nepārtraukti auksto ziemu rezultātā apgabalos, kur notiek Pekinas 2022. gada spēles, sniega ražošana ir efektīvāka. Februāra temperatūra Jancjinā svārstās no -9 līdz -1,1 grādiem pēc Celsija. Džandzjakou tie svārstās no -10,8 līdz -2,2 grādiem pēc Celsija.