Fons
Starptautiskās Olimpiskās komitejas 41. sesijas laikā, kas notika Stokholmā 1947. gadā, SOK loceklis no Čehoslovākijas Doktors Gruss iepazīstināja ar ziņojumu par iespējamu Pasaules Olimpiskās dienas svinēšanu. galvenokārt būtu diena, kas veltīta olimpiskā principa popularizēšanai. Dažus mēnešus vēlāk, 1948. gada janvārī, ideja tika pieņemta 42. Starptautiskās Olimpiskās komitejas sesijā, kas notika Sanktmoricā. Nacionālās Olimpiskās komitejas (NOC) bija atbildīgas par šī pasākuma organizēšanu, un tām tika lūgts izvēlēties datumu no 17. līdz 24. jūnijam. Tas tika darīts, lai pieminētu Starptautiskās Olimpiskās komitejas dibināšanu Sorbonnā Parīzē 1894. gada 23. jūnijā. arī vieta, kur Pjērs de Kubertēns bija atbildīgs par olimpisko spēļu atdzīvināšanu.
Olimpisko spēļu pirmā diena.
Pirmo reizi Olimpiskās dienas svinības notika 1948. gada 23. jūnijā. Šajā gadījumā ar bērniem runāja Zigfrīds Edstroms, kurš pildīja Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidenta amatu. un pasaules pusaudži. Olimpiskās dienas tika svinētas vairākās valstīs, tostarp Portugālē, Grieķijā, Austrijā, Kanādā, Šveicē, Lielbritānijā, Urugvajā, Venecuēlā un Beļģijā, lai nosauktu tikai dažas.
Olimpiskajā hartā šodiena ir noteikta par Olimpisko spēļu dienu.
“Ir ieteicams, lai NOK regulāri (ja iespējams, katru gadu) rīkotu Olimpisko dienu, kuras mērķis ir atbalstīt Olimpisko kustību,” Starptautiskā Olimpiskā komiteja norādīja Olimpiskās hartas 1978. gada versijā. , kas bija pirmā reize, kad SOK ierosināja visām NOK svinēt Olimpisko dienu, lai atbalstītu Olimpisko kustību.
Sacensties Olimpiskajā dienā.
Olimpiskās dienas skrējienu parasti uzskata par vissvarīgāko notikumu, kas notiek Olimpiskajā dienā. Pirmo reizi tas tika rīkots 1987. gadā, un kopš tā laika Nacionālās Olimpiskās komitejas ir atbildīgas par tās organizēšanu, lai atzīmētu Olimpisko dienu un veicinātu sabiedrisko sportu. Kopš pirmā izdevuma, kas notika 1987. gadā, NOK skaits, kas piedalās konkursā, ir pieaudzis no 45 līdz vairāk nekā 150.
Dienas ideja
Šajās dienās Olimpiskā diena tiek atzīmēta ar vairāk nekā tikai sacensībām vai sporta pasākumiem. NOC īsteno sporta, kultūras un izglītības programmas, kas paredzētas ikvienam neatkarīgi no vecuma, dzimuma, sociālās izcelsmes vai sportiskām prasmēm, pamatojoties uz pīlāriem “Move, Learn, Discover – Together for a better world”. Šīs programmas ir pieejamas ikvienam neatkarīgi no vecuma, dzimuma, sociālās izcelsmes vai sporta prasmēm. Festivālu māca vairāku valstu skolās. Pēdējos gados vairākas nacionālās olimpiskās komitejas ir palielinājušas svētku jomu, iekļaujot koncertus un izstādes. Pašreizējās NOC iniciatīvas ietver:
- Nodrošiniet labāko sportistu saziņu ar jaunākiem sportistiem.
- Īpaši bērniem un pusaudžiem.
- Jaunu vietņu izstrāde, kas novirza cilvēkus uz tuvumā esošajām programmām.
Piedalīties Olimpiskajā dienā ikvienam un ikvienam ir daudz vieglāk. Pēdējos gados sociālo mediju paplašināšanās ir ļoti palīdzējusi Starptautiskajai Olimpiskajai komitejai (SOK) veicināt iesaistīšanos ārpus NOC pasākumiem.
2022. gada Olimpisko spēļu diena
2022. gadā tika prezentēts jaunais pīlārs ar nosaukumu “Kopā labākai pasaulei”. Tā pulcē cilvēkus, lai izmantotu sporta spēku, lai padarītu pasauli labāku, pievēršoties tādām tēmām kā ilgtspēja, iekļautība, solidaritāte un miers. Katru gadu pīlārs galveno uzsvaru liks uz citu lietu, ko varētu uzskatīt par vienojošu globālu pavedienu.
2022. gada olimpiskā tēma atzīmēs, kā sportam ir spēks apvienot cilvēkus harmonijā. Tas arī kalpos kā aicinājums rīkoties, kas novedīs pie olimpiskajām spēlēm un tās dienā, lai norādītu uz vispārēju atbalstu mieram pasaulē.